Členění finančních trhů, kritéria klasifikace

Trhy rozdělujeme na primární, tj. trhy výrobků a služeb, které určují a determinují činnosti i jevy na trzích sekundárních a terciálních. Sekundární trhy jsou trhy výrobních faktorů, tzn. trhy práce, trhy věcného kapitálu a trh půdy. Terciální trhy tedy představují trhy finanční, na kterých se obchoduje s hodnotami peněz nebo jejich představitelů. Finančních trhů je opět několik druhů, neboť je lze klasifikovat dle několika odlišných hledisek. Finanční trhy se liší předmětem činnosti, formou finančních prostředků, délkou poskytování finančních prostředků a dalšími klasifikačními kritérii. V závislosti na těchto parametrech dělíme finanční trhy na několik skupin, ve svém celku však finanční trhy představují jednotu, která se skládá z dílčích trhů, na nichž se obchoduje, nabízí a poptává se po zcela konkrétním finančním produktu. V souvislosti s typem finančního trhu se v něm vyskytují také různé funkce lidí a institucí.

S finančním kapitálem se obchoduje jako s kterýmkoliv jiným druhem zboží. Finanční trhy mají stejné atributy jako ostatní trhy, vyskytuje se tu nabídka finančního kapitálu, poptávka po něm, konkurence ovlivňující cenu atd. Vzhledem k tomu, že se finanční kapitál prodává ze různých podmínek (liší se například velikostí obchodovaného množství, druhem finančního kapitálu, dobou splatnosti atd.), je také jeho cena různá.

Finanční kapitál

Prodávající finančního kapitálu na dlouhou dobu nebo kdo trvale investuje, očekává vesměs vyšší výnos z takto alokovaného kapitálu. Kdo prodává finanční kapitál na krátké období, spokojí se s nižší cenou, dalším faktorem je zohlednění rizika, formy alokace atd.

Jakékoliv členění finančního trhu je vždy poněkud zjednodušené, hranice mezi jednotlivými typy trhů může být i umělá, některé instituce nabízejí či prodávají více typů finančního kapitálu apod. Přesto se vžilo tradiční dělení finančního trhu.