„Flex systém“

Cafeteria v tomto smyslu neznamená posezení u kávy nebo podnik kávu nabízející. Podstata flexibilního systému zaměstnaneckých výhod – kafeteria spočívá v tom, že firma poskytne svým zaměstnancům příspěvek určité hodnoty často vyjádřen „body“. Zaměstnanci si je pak mohou vyměnit za tu výhodu, kterou si sami vyberou. Mimo to může management udělovat extra body za dobře odvedenou práci nebo práci přesčas.

Každý zaměstnanec má jiné koníčky, záliby a potřeby a tak si může vybrat ten benefit, který nejlépe odpovídá jeho potřebám. Tyto koníčky a potřeby se v průběhu života mění a je nutné na ně reagovat. Také je vhodné, podobně jako v obchodě, sledovat, o jaké „zboží“ je zájem a podle toho nabídku upravovat.

Zaměstnanci mohou získávat své výhody třemi různými způsoby. Prvním ze způsobů je tzv. systém jádra. Benefity se rozdělí na dvě části, z nichž jednu dostávají všichni zaměstnanci jako pevný základ a druhou část si zaměstnanci sami volí z nabízených možností. Výhodou je zjednodušení poskytování těch benefitů, které od organizace očekává každý zaměstnanec a zachování volby těch, které odpovídají individualitě každého zaměstnance.

Druhá možnost představuje uspořádání menu. Zaměstnavatel sám sestaví poskytované benefity do bloků tak, jak je přesvědčen, že odpovídají potřebám jednotlivých skupin pracovníků. Zaměstnanci si pak už vybírají daný balíček sami. Výhodou je snížená náročnost na organizaci a administrativu. Nevýhodou je omezená možnost volby a menší individualizace odměn.

Poslední možností je potom takzvaný bufetový systém. Nechává zaměstnancům téměř zcela volnou možnost výběru. Limitem je pouze výše příspěvku, který poskytuje zaměstnavatel. Z hlediska efektivity je největší výhodou absolutní odstranění takzvaného příživnického efektu – zaměstnanci čerpají výhody jen z toho důvodu, že jsou zadarmo a to i přes to, že o ně vlastně nemají zájem. Toto samozřejmě nemá žádný pozitivní vliv na motivaci.

Cafeteria podle odborníků představuje vynikající nástroj ke stimulaci zaměstnanců. Vnější motivace se přeměňuje na vnitřní, z čehož v praxi vyplývá, že zaměstnanci motivují sami sebe svým výběrem. Přitom díky limitaci výší příspěvku, nemohou zaměstnanci čerpat všechny benefity a musí si mezi nimi vybírat. Jsou si tak stále vědomi nadstandardnosti výhod a neberou je jako automatické.

V praxi se systém Cafeteria projevuje jako dvakrát až třikrát účinnější než systém fixních benefitů. Napomáhá snižovat fluktuaci zaměstnanců, zvyšuje atraktivitu firmy a ochotu zaměstnanců zlepšovat své pracovní výkony, některé výzkumy dokonce prokázaly, že má i pozitivní vliv na absenci. Navíc stoupá zapojení pracovníka do firemního dění a díky možnosti rozhodovat o složení svých nadstandardních požitků je zároveň posilována osobní zodpovědnost.