Národní koordinační skupina
Zavedení eura je krok, na který je třeba se dobře připravit. S přípravami je nutné začít v dostatečném předstihu, neboť identifikace a vyjasnění souvisejících otázek, stejně jako přijetí potřebných právních norem a vypracování metodických pokynů není možné provést ze dne na den. Z tohoto důvodu již bylo vytvořeno institucionální zázemí pro přípravu České republiky na euro. Je tvořeno Národní koordinační skupinou pro zavedení eura v České republice v čele s národním koordinátorem a pracovními skupinami (Národní koordinační skupina pro zavedení eura v České republice, 2008d). Ustavení těchto orgánu upravuje vládou schválený dokument Institucionální zajištění přijetí eura v České republice. Jejich složení a působnost pak podrobněji specifikuje Národní plán zavedení eura v České republice spolu se Statutem NKS a Jednací řádem NKS a jejích pracovních skupin.
Současná situace
Česká republika původně plánovala, že přijme euro v roce 2010. Termín o přijetí jednotné evropské měny byl několikrát přehodnocen, konkrétní datum prozatím stanoveno nebylo. Podle premiéra Mirka Topolánka by však vláda měla stanovit termín 1. listopadu 2009 (Národní koordinační skupina pro zavedení eura v České republice, 2008a). Národní koordinační skupina pro zavedení eura schválila tzv. národní plán, který je základním rámcem pro praktické přípravy zavedení eura v České republice.
Řeší například problematiku duálního označování cen (obchodníci budou mít povinnost uvádět ceny v korunách i eurech už pět měsíců před zavedením eura), duálního oběhu koruny a eura (korunovými bankovkami a mincemi bude možné platit ještě dva týdny po zavedení eura), ochranu spotřebitele nebo minimalizaci nákladů pro soukromý i veřejný sektor (Morávek, 2007).
Hlavním problémem ČR při plnění konvergenčních kritérií nutných pro vstup do eurozóny je vysoký deficit veřejných financí, který podle maastrichtských kritérií nesmí přesáhnout tři procenta HDP.
Nejnovější komentáře