Úspěšnost týmu
Úspěšnost týmu se neodvíjí pouze od odbornosti jeho členů, ale rovněž jejich povahových vlastností a kvality mezilidských vztahů, tj. jak spolu jednotliví spolupracovníci vycházejí. Každý člen by měl splňovat tzv. základní (sociální) požadavky, mezi které patří kladný přístup k týmové práci, kreativita, schopnost přijmout kritiku, ochota přijímat nové poznatky. Vedle těchto týmových schopností stoji výkonnostní požadavky, které zahrnují odborné znalosti, v nichž se jednotliví členové z důvodu diversifikace odborností naopak musí odlišovat.
Kompetence členů týmu, ať již sociální či odborné, lze v případě jejich nedostatečnosti doplnit vhodným školením. Úspěšnost takového školení závisí na správném stanovení požadované hloubky znalostí daného tématu a jeho načasování tak, aby mohly být nabyté poznatky včas uplatněny v praxi, možností uplatnění takto získaných znalostí a samozřejmě i vhodným způsobem vzdělávání (semináře, kongresy, workshopy, samostudium).
Týmové role
V týmu má každý jeho člen svoji roli, s kterou je spojeno určité očekávané chování. Mezi typické nadřazené role je možné zařadit promotory cíle, odborné promotory, sociální promotory.
Promotor cíle má v patrnosti vytyčený cíl pracovní skupiny a jeho dokončení. Jeho snahou je dosáhnout řešení daného úkolu s důrazem na produktivitu, má stmelující a orientační funkci. Odborný promotor je spolupracovník upřednostňující odbornost, obvykle jsou oceňováni jako experti pro své odborné znalosti. Sociální promotoři se snaží udržet dobrou atmosféru ve skupině.
Skupinu nevyhraněných členů tvoří řadoví spolupracovníci. Tito členové týmu se v rámci týmu obvykle neprojevují, snaží se nevyčnívat, nepřicházejí s návrhy či řešeními, vyhýbají se konfliktům. Tím, že týmu nepřinášejí své názory či nápady oslabují zásadní smysl týmové práce, kterým je hledat společná řešení střetem odlišných pohledů na věc. Je zřejmé, že nejen pracovní, ale obecně jakýkoliv pokrok je spojen s iniciativou a ne s absolutní konformitou.
Jednotlivé role nesmí být pevně svázány s jednotlivými členy, daný úkol by měl být vždy řešen pracovníkem s nejlepší kvalifikací. Nesvázanost rolí s členy je rovněž důležitá pro případ nutného nahrazení člena týmu novým pracovníkem. S podmínkou nahraditelnosti z důvodu zachování kontinuity existence týmu nelze než souhlasit, je plně v souladu s teorií byrokracie tak, jak ji definoval sociolog Max Weber. S přidělením nebo převzetím rolí rovněž může dojít k výskytu problémů, jako jsou nedostatečné zvládnutí role, nejasná představa o roli, rozporné očekávání.
Vyvážené složení jednotlivých rolí v týmu je podstatné pro jeho správné fungování, pro efektivní a produktivní týmovou práci je nutné zamezit převahu pouze jedné skupiny promotérů.
Nejnovější komentáře